kundalini joogast

 

Mis on Kundalini jooga?

 

Selleks, et mõista kundalini jooga olemust, tuleks alustada sellest, mis on jooga?
Mõne arvates on jooga religioon; teised jällegi mõtlevad, et jooga koosneb füüsilistest harjutustest, et tugevdada oma tervist ja elujõudu; kolmandad arvavad, et tegu on psühholoogilise süsteemiga jne. – olemuslikult on jooga suhe (ingl.k. relationship).
Mõiste “jooga” juured on sanskriti keeles (“jugit”) ja tähendab see ühendust (ühendada midagi millegagi). Jooga on individuaalse teadvuse ühendamine Universaalse Teadvusega. Jooga on tehnoloogia, mille abil avardada oma teadvust. Jooga on selleks, et lõhkuda alateadlikke piiranguid, et inimene saaks kasutada oma kogupotentsiaali, et avarduda; et kogeda Lõpmatut Ennast.
Tänapäeva maailmas on jooga hädavajalik, sest üha rohkem inimesi esitab endale küsimusi: kes ma olen? kust ma tulen? kuhu ma lähen? Paraku leiab neid vastuseid vaid enda seest, läbi isikliku kogemise; määramatust ei saa kontseptualiseerida – seda saab vaid kogeda. Selleks, et elada täisväärtuslikult, peaks iga inimene aru saama, miks ta on inimene ja mida tähendab olla inimene? Jooga annab tööriistad ja tehnilise “know-how”, kuidas leida nendele küsimustele vastused. Lisaks vastustele elu põhiküsimustele annab jooga hea tervise, selge meele ja hingerahu.

 

Kundalini jooga
Joogide poolt aastatuhandete vältel välja töötatud kundalini jooga tehnoloogia on pärit Indiast, mis jõudis läbi Harbhajan Singh Khalsa Yogiji (Yogi Bhajan, PhD) 1969 aasta läände. Joogi Bhajan pani aluse ka Kundalini Jooga Uurimisinstituudile (KRI, Kundalini Yoga Research Institute, USA) ning ülemaailmsele organisatsioonile „3HO” (healthy, happy, holy – terve, õnnelik, püha), mis koondab enda alla sadu tuhandeid inimesi üle planeedi, kes on valinud oma teeks kundalini jooga.

 

Nii, nagu kõik jõed voolavad ookeani, on kõikide joogaliikide eesmärgiks kundalini tõusmine. Mis on kundalini? See on inimese kogupotentsiaal. Joogi Bhajan

Kõik joogaliigid on väga head, küsimus on selles, milline joogaliikidest just sulle kõige paremini sobib. Joogi Bhajan on öelnud, et erinevad joogaliigid on nagu teemandi erinevad tahud – kundalini jooga on teemant ise, sest ta ühendab endas kõikide teiste joogaliikide erinevad küljed. Kundalini jooga on intensiivsem ja dünaamilisem, hõlmates endasse füüsilisi harjutusi (kriyad), hingamistehnikat (pranayama), kehaasendeid (asanad), kätehoiakuid (mudrad), loitsimist (mantrad), lõdvestusi ja meditatsioone.

 

Mida kundalini jooga annab?
1. Õpid oma keha tundma – tekib suurem teadlikkus kehas toimuvatest protsessidest, kontrollima ja parimal moel kasutama. Muutud sitkemaks, vastupidavamaks ja paindlikumaks; sinu füüsiline vorm paraneb, sest töötavad kõik lihasgrupid. KJ tugevdab ja ehitab lihaseid, sest lihas, mida ei kasutata pidevalt, hakkab atrofeeruma.
2. Üldine tervislik seisund paraneb. KJ tegeleb immuunsüsteemi ja närvisüsteemi tugevdamisega, kogu organismi puhastamise ja tasakaalustamisega.
3. Stimuleerib kehavedelike ringlust. Suurenenud südamelöökide ja sisemiste kudede ja organite massaazi tõttu suurendab KJ vere, lümfi ja teiste kehavedelike ringlust. Veri peab liikuma varvastest südameni. Varvastes ei ole teist südant, mis pumpaks ja võitleks maa külgetõmbejõuga. Veenides on klapid, mis takistavad verd uuesti alla langemast, nii et joogaharjutused, mis suruvad jalgu ja alakeha, aitavad tuua vere veenidest südamesse. Veri peab jõudma ajju. Seda abistavad kõik joogaasendid, kus pea on madalamal kui keha. Lümfiringlus, oluline immuunsüsteemile, toimub läbi kaudse lihastesurve. Lümfisüsteemil ei ole samaväärset organit nagu vereringel süda, nii et joogaharjutuste surve töötab intensiivselt lümfiringlusega. Sisenõrenäärmetel, tervise valvuritel, ei ole lihaseid, mis viiksid nende eritised verre. Jooga masseerib näärmeid, tühjendab neid, hoiab nad elavad ja aitab neil omavahel suhelda. Paljud joogaharjutused hõlbustavad sisenõrenäärmete tööd stimuleerides ajuripatsit läbi rütmilise hingamise ning läbi heli ja mantra rütmi.
4. Koed puhastuvad. Ükskõik kui õigesti me ka ei toituks, kiputakse ületama oma keha isepuhastuse võimet. Kusihape, kaltsiumikristallid ja paljud teised jäätmed ja mürgid ladestuvad kudedesse ja liigestesse. Nad muudavad meid kangeks ja põhjustavad palju haigusi. Lihaste venitus ja sisemine massaaz toovad jäätmed tagasi ringlusse, nii et kopsud, neerud, soolestik ja nahk on võimelised neid eemaldama.
5. Koordinatsioon ja aju poolkeradevaheline töö paraneb.
6. Muutud rahulikumaks. Õpid, kuidas keerulistes olukordades neutraalset meelt säilitada ja tasakaalu saavutada.
7. Saad parema kontakti oma sügavama olemusega. Tunnetuse, intuitsiooniga, mis aitab sul aru saada, kes sa oled ja mis on su eesmärk elus.
8. Saad lisaenergiat ning õpid, kuidas seda ise „toota”.

 

*info osaliselt võetud
Eesti Kundalini Jooga Õpetajate Ühingu kodulehelt

 

School of Kundalini Yoga and Humanology & Guru Ram Das Institute at Rajamaa, Estonia

%d bloggers like this: