Fear, Faith and the future

Open Lecture with Shiv Charan Singh

24.10.2020, 17:45 hrs

**On site and on Zoom**


On site: ** VENUE CHANGE: Koolimäe loomemaja, Lääne Virumaa (Sagadi manor)

Exchange: 25 eur when pre-registering by filling the form below and paying in full latest 24. october to the account:
Urban Dharma OÜ EE137700771002081453
Payment at the door: 35 eur (please bring cash)

*** All participants need to register by filling the form below, including those who are paying on site.
***Zoom participants: link will be sent on the 24.10, only after registration and payment has been received.
***Please bring your yoga mat or sheepskin to sit on the floor.

Shiv Charan Singh is a renowned teacher of Kundalini Yoga and Applied Numerology throughout the world since the early 80’s. He is the founding director of the Karam Kriya School and centre for Kundalini yoga in London and Portugal. Scottish by birth, he is an outstanding and authentic spiritual teacher. Karam Kriya means ‘action in spiritual awareness’. Shiv Charan is deeply committed to guiding students in their spiritual growth so they can bring spiritual awareness into their everyday lives and develop their full potential as human beings. He is a skilled counsellor, author of several books on human communication, the mystery of numbers and poetry. He runs training programmes throughout Europe, Russia, Middle East, Australia and Latin America.

Through the living word of the teachings he invites us to fully realise our spiritual potential as human beings without the renouncement of worldly things. Shiv Charan Singh is neither self seeking nor political in his teachings. He is entertaining and both charismatic and humble in the way he speaks. He has worked intensively and successfully with people who have drug habits and severe emotional problems, and he offers profoundly transformative individual counselling. Above all, his warmth and compassion have generated a community spirit at the school which reaches out to the community regardless of age and background, and attracts people from all over the world.

(registration form below!)

(EE)

Laupäeval 24.10.2020 kl 17:45

ASUKOHA MUUTUS!: Koolimäe loomemaja, Lääne Virumaa (Sagadi manor)
Tasakaalupanus (sh zoomis): 25€ etteregistreerides ja makstes deposiit hiljemalt 23. Oktober kontole
Urban Dharma OÜ EE137700771002081453
Makstes kohapeal: 35€ (palume tuua sularaha)

*Kõik osalejad peavad etteregistreerima allolev vormis, sh kes maksab kohapeal.
**Zoomi osalejatele link saadetakse 24.10, ainult kes on registreerinud ja makstud õigeaegselt.
***Palume võta kaasa jooga matt või lambanahk istumiseks.

Õhtu toimub inglise keeles eesti keele tõlkega.

Shiv Charan Singh on üle maailma tunnustatud Kundalini jooga ja Rakendusnumeroloogia õpetaja. Ta on Karam Kriya kooli ja keskuse looja nii Inglismaal kui ka Portugalis. Ta on pärit Šotimaalt ning oma õpetustes silmapaistev ja autentne. Karam Kriya tähendab tegutsemist spirituaalse teadlikkusega. Shiv Charan on õpetajana pühendunud õpilaste spirituaalse arengu toetamisele, et aidata meis välja tuua endas peituv potentsiaal. Ta on kogenud nõustaja, ja kirjutanud mitmeid raamatuid suhtlemise, numbrimaagia ning poeesia teemal. Ta viib läbi koolitusi kogu Euroopas, Venemaal, Kesk-Idas, Austraalias ja Ladina-Ameerikas.Läbi elavate õpetussõnade kutsub ta meid teostama oma spirituaalset potentsiaali ilma maise elu asjadest loobumata. Shiv Charan pole poliitiline ega ennastotsiv. Ta on oma sõnavõttudes humoorikas, karismaatiline ja alandlik ning pakub sügavalt transformeerivaid individuaalnõustamisi. Shiv Charan on intensiivselt ja edukalt töötanud inimestega, kellel on sõltuvusprobleeme ning tõsiseid emotsionaalseid raskusi. Kuid üle kõige on tema soojus ja kaastunne äratanud kogukonnatunde, mis ulatab abikäe ka väljaspoole, hoolimata inimeste vanusest või taustast, ning tõmbab ligi inimesi üle kogu maailma.

REGISTRATION FORM:

School of Kundalini Yoga and Humanology & Guru Ram Das Institute at Rajamaa, Estonia

%d bloggers like this: