Häälejooga (Jaskiret Singh)

NB! Hetkel Dharamsaalis häälejooga tunnid ei toimu! 

Häälejooga tundidesse on oodatud kõik, kes soovivad õppida tundma enda hääleinstrumendi võimalusi ja paremini oma häält valitsema. Tunnis osalemiseks ei ole mingeid eeldusi, s.t. sa ei pea tegelema joogaga, samuti pole vajalik viisipidamise oskus.

HÄÄL

yoga_soundMe kõik oleme sündinud koos filigraanse instrumendiga, milleks on meie hääl. Füüsikaliselt on hääl akustiline signaal, mida tekitab kõri ja vokaaltrakt. Tegelikult aga on hääl midagi palju enamat. Häälel on võime ühendada meie keha ja meel välismaailmaga. Hääle abil saame end väljendada sõnaliselt, musitseerida, lõdvestada keha, olla ühenduses enda sügava sisemise rahuga, tühjendada meelt liigsetest mõtetest. Häälel on väga suur mõju meie psüühikale. Häälega võime väljendada tundeid ja emotsioone. Hääl on võimas vahend oma mõtete välismaailmale arusaadavaks tegemisel.

Tihti me ei kasuta oma hääle täit potentsiaali, vaid räägime vaiksel ja monotoonsel toonil, jättes välja ütlemata oma tõelisi soove. Selle taga võib olla hirm tõrjutuse ees või häbi näida normist erinevana või ka midagi muud. Need “normid” on muidugi meie enda meele poolt loodud piirangud, kuid me tajume neid tihti enesest väljaspool. Meie tõelised soovid võivad minna vastuollu nn. sotsiaalsete normidega ja vaba hääle väljendamine võib olla pärsitud. Teisalt, osad inimesed, kes pidevalt kasutavad hääleinstrumenti oma töös – eriti õpetajad ja lauljad, aga ka näitlejad, aeroobika­treenerid, advokaadid, vaimulikud, telefonioperaatorid jt. – võivad enda hääle asetada liiga suure koormuse alla. Nii hääle “ala” kui “ülekasutusest” võivad tekkida probleemid nagu kõri- ja kaelapinged, köhaärritus, kähe, jõuetu, ragisev või katkev hääl jne.

Terve hääle kõla on keeruline defineerida, kuid võib öelda nii, et hääl on hea siis, kui see sobib ükskõik millise tegevusega nii, et sellele pole vaja eraldi tähelepanu pöörata. Kui häält on kerge tekitada, see on kergesti kuuldav, hääl on isikuga sobiv, ilmekas ja vahelduv, siis on tegemist terve häälega.

HÄÄLEJOOGA

Häälejooga on heli- ja hääletreeningu suund, milles on integreeritud nii idamaine lähenemine koos sellele omaste õpetustega, kui ka läänest pärit praktikad. Häälejooga aitab inimesel saada teadlikuks oma häälest, selle tähtsusest igapäevaelus ja oskusest seda eesmärgipäraselt kasutada.

Häälejooga aluseks on nada (kirjapilt mõnikord ka naad) jooga ning mantrajooga, mida kehaliselt toetavad joogaasendid ning dünaamilised liikumisharjutused. Kasutatakse ka erinevaid hingamisharjutusi. Samuti teeme tundides mõningaid läänelikke hääleseade harjutusi.

Häälejooga tunnis me:

  • õpime tundma oma hääleinstrumendi võimalusi.
  • õpime paremini valitsema enda häält läbi paljude erinevate harjutuste.
  • saame oma häälega rohkem sõbraks, lõdvestame ennast hääle vibratsioonis.
  • kasutame helisid, rütme, liikumist ja loitsimist muutunud teadvusseisundite (nagu näiteks meditatiivne seisund või sügav lõdvestus) esilekutsumiseks, milles saab toimuda sügav tervenemine.
  • harjutame enesevaatluse oskusi.
  • naudime häälelisi eneseväljendusvõimalusi.

Me pühendume hääle vibratsioonile ja selles olemisele. Kui taipame, et me mitte ainult ei laula, vaid kutsume endas esile jumalikke omadusi, me ei esine, vaid läbime transformatsiooniprotsessi, siis kaob laulja ning jääb ainult hingamine, tähelepanu ja heli. Selles meditatsioonilaadses seisundis saab laulmisest uks sügavaima rahuni meie sees. Süda avaneb, hääl avaneb, käed avanevad, silmad on kergelt suletud – selles seisundis puudub hirmutunne. Meie ja Universumi hingamine saab üheks.

JUHENDAJA Jaskiret Singh (Raigo Ruga)

Jaskiret_kitarrigaNiikaua kui ennast mäletan, olen olnud võlutud helide lummavast maailmast. Juba päris pisikesena klimberdasin ennastunustavalt klaverit, kuigi päris mänguoskus tuli alles veidi hiljem. Laulsin kaasa ka kõiki lastelaule, mida kuulsin vinüülplaadimängijast. Mulle meeldis tundide kaupa kuulata vanaaegse mängutoosi sillerdav-kaunist meloodiat. Jäin kuulatama looduse hääli – puude sahinat, veevulinat, linnulaulu. Helid lummasid mind ja lummavad ka praegu.

Hiljem õppisin lastemuusikakoolis ja ühe aasta ka G. Otsa koolis akordionit. Kuid elukutselist muusikut minust ei saanud. Tulin ära Otsa koolist ja õppisin hoopis TTÜ-s arvuteid ning asusin tööle IT alal. Kuid huvi muusika ja helide maailma vastu ei rau­ge­nud. Laulsin kammerkooris ja mängisin kodus oma lõbuks akordionit. Kooris laulmine oli minu jaoks väga raske ja seda mitmel põhjusel. Esiteks oli repertuaar keeruline, sest koo­rijuhil oli ambitsioon osaleda koorikonkurssidel. Teiseks olin väga tundlik stressi suhtes ja see andis tunda hääleaparaadis. Kuidas ma ka ei püüdnud, ei õnnestunud mul nö. „puhtalt“ laulmine. Siis tuli mu ellu hääleseade, kus käisin regulaarselt 2,5 aastat ja see tegi minu häälega imet. Tegin lugematul hulgal erinevaid harjutusi, pisitasa õppisin lõdvestama enda hääleaparaadi lihaseid ning oma häält valitsema. Sain aru, et hääl saab loomulik olla vaid lõdvestunud olekus ja puhtalt laulmiseks tuleb lõpetada liigne püüdmine ja lasta häälel ise leida õige helikõrgus. Siis kolis minu hääleseade õpetaja Soome ja minu tunnid katkesid.

Paari aasta pärast tuli mu ellu kundalini jooga, mis avas minu ees täiesti uue maailma. Kundalini joogas on väga rikkalik valik erinevaid harjutusi ja meditatsioone ning väga suure osa moodustab ka mantrate loitsimine. Õppisin kundalini jooga õpetajaks. Sel ajal avastasin enda jaoks ka mantrad, mida tihti laulsin nii üksinda kui grupis koos teistega. Panin tähele, et mantrate loitsimisel on väga positiivne mõju nii kehale kui meelele – pärast oli kehas palju vähem pingeid ning meel oli rahulik. Mulle hakkas mantrate laulmine nii meel­di­ma, et minust sai mantrate eeslaulja mantraõhtutel ja varahommikustel joogapraktikatel. Sain täielikult üle oma esinemishirmust, mis mind muusikakooli ajal oli palju häirinud. Tundsin, et lõpuks ometi saan lõdvestuda enda hääle sisse. Ja see tunne on ülimalt nauditav.

Päris viimasel ajal tegelen ka nada jooga praktikatega, mis on lisanud veel ühe uue dimen­siooni hääle- ja helimaailma tunnetamisel.

Häälejooga tundides püüan edasi anda enda kogemust, mis on kujunenud aastate­pikkusel eneseotsingu teel.

Armastusega,

Raigo Ruga (Jaskiret Singh)

Häälejooga hinnad:
1×10€, 5x kaart 40€, 10x kaart 70€

KONTAKT:
raigo.ruga@gmail.com
5099516


Advertisements

School of Kundalini Yoga and Humanology. Liivalaia 11/1-14, Tallinn, Estonia +372 53731839 dharamsaalkeskus@gmail.com

%d bloggers like this: